Az 5. óra anyaga
2005.03.22. 15:44
A modern kor embere számára a psychedelikumok alkalmazása nem cél, hanem eszköz kellene, hogy legyen ahogy a régi korok mágusai és boszorkányai számára az volt. Kapuk, melyeken keresztül a mindennapok világán túl létező valóság érzékelése válik lehetővé...
Mivel az előző órán illóolajokkal és azokkal az állatokkal foglalkoztunk, amik a bájitalba kerülnek, ma a növények a témáink!
1. Salvia divinorum /Látnokzsálya /
A Salvia divinorum a Labiatae családba tartozik, ahova a többi mentaféle is. Dacára a külső hasonlóságnak velük ellentétben a Salviának nincsenek erős illatanyagai, mint például a borsmentának. Ha nem az igen erős és kaparó füstjét kellene letüdőzni ideális psychedelikum lenne. Jó bevezető a psychedelikus tapasztalásba. Hatóanyaga a salvinorin nem megterhelő a szervezet számára, mégis igen hatásos. A hatás rendkívül rövid, az a fél perc amíg a megszokott világ kifordul a sarkaiból nem elég arra, hogy pánikba lehessen esni, ugyan akkor a másik világba való bepillantás lehetővé eszi, hogy eldöntsük, valóban azt keressük-e amit ott található. Nincsenek kellemetlen utóhatásai. Nem okoz sem fizikai sem lelki függőséget. Túlzásba vitt fogyasztása megingatja a mindennapi világ szilárdságába, valóságosságába vetett hitet, ami miatt lelki ellenállás alakul ki az ismételt fogyasztással szemben. Maga a növény ha nincs magas páratartalmú üvegházi klímához szoktatva nem nagy igényű, könnyen szaporítható és termeszthető kertben és lakásban egyaránt. Legálisan tartható, átadható, dísznövénynek számít. Itt a lényegre szorítkozva személyes tapasztalataimat teszem közzé.
2003 őszén vettem 2 db, négy pár levélből álló palántát, amiből elindulva fokozatosan felszaporítottam a növényállományomat. Tavasszal már hét palántával foghattam neki a termesztésnek.
A Salvia divinorum szára belül üreges, jellemzően négyszögletű. Egy kifejlett 1,5 m magas növény szára akár 1,5 x 1,5 cm vastag is lehet, az öreg szárrészek csaknem fás szerkezetűek. Levelei átelenesen, párosával erednek. 70-80 cm magasságig (az első 8-10 pár levélig) egy száron nő, majd a további új levélnyelek tövénél oldalág kezdeményekkel lombosodni kezd. Erősen lombosodva már támogatás igényel, különben eldől. Az egymás után fejlődő levelek egyre nagyobbra, akár tenyérnyi méretűre is megnőnek. A levelek, bár bársonyos kinézetűek, kemény és durva tapintatúak, oldalnézetből elszórtan apró szőröcskék borítják mindkét oldalukat. Felülnézetben haragos zöldek, alulról világoszöldek. A gyökereknek nagy a térigényük. Az idős növények kiülteve rendszerint a föld alól több száron újabb ágat hajtanak. Virágozni a téli nap-éj egyenlőség után kezd, ahol ezt az időjárás megengedi. Mivel a Salvia nem terem életképes magvakat, a letört dugványok adják egyetlen lehetőségét a szaporításának. Egy kifejlett növényen 60-80 darab szaporításra alkalmas növekedési csúcs van.
2. Calea zacatechichi /Dream herb, Álomfű/
A Calea zacatechichi a Compositae családba tartozó növény. Mexikó magasan fekvő hegységeinek egy kis területén őshonos. Csaknem minden psychedelikumokat forgalmazó netes cég kínálatában szerepel. A drog, a Calea zacatechichi herba a növény virágos, leveles szárvégeit tartalmazza durvára aprítva. Jellegzetes erős, fűszeres, aromás illata van.
Elsősorban gyógyászati felhasználása miatt termesztik. Emésztési panaszok, hasmenés ellen alkalmazzák, gyulladáscsökkento, lázcsillapító és étvágyjavító hatása van. Emellett a mexikói gyógyító-varázslók, a bjuro-k alvás alatti divinációra is használják.
A Calea zacatechichi 1,5-2 m magasra 1,5 m szélesre megnövő évelő bokor. Fagyállónak tartják, elviekben a mi égövünkön is szabadban termeszthető.
Levelei aprók 1 - 2,5 cm hosszúságúak, élük finoman fogazott (1.kép). Felső felszínük viaszosan fénylő, alsó világosabb zöld. A szár elfásuló, hengeres. A virágok aprók, fehér vagy világos sárga árnyalatúak, az ágak végén csoportosan nyílnak (2.kép). Az apró , vékony, kis bóbitában végződő magvak hosszúkás, pikkelylevelekkel fedett magházban fejlődnek ki (3.kép).
A női jelleggel felruházott Salvia divinorum hímnemű párjának tartják.
3.
Peganum harmala /Szíriai rutafű - Syrian rue / |
A Szíriai rutafű (Peganum harmala) iránt fokozódó érdeklődés nem a hagyományos gyógyászati vagy kelmefestési felhasználhatóságának, hanem MAO gátló hatású alkaloid tartalmának köszönhető.
A Peganum harmala rendszertanilag a Caltrop családba (Zygophyllaceae) tartozik, nem mintha számítana.
Egyéb elnevezései: African Rue, Alharma, Armel, Dhup (levél), Gamarza, Harmal, Harmal Shrub, Harmel, Harmelraute, Harmine, Harmul, Hurmal, Hurmur, Isband, Ispand, Ozallaik, Rahshca, Ruin weed, Rue, Spand, Spend, Steppenraute, Syrian Rue, Wild Rue, Techepak (mag), Telepathine, Turkish Red (festék).
Természetes élőhelye: Észak Afrika, Medeterrán partvidék, Közép-Kelet Pakisztán, India, de ma már a kertemben is honos.
A Szíriai rutafű ( Peganum harmala ) 0,5-1 m magas 1 - 1,5 m széles évelő növény (gondolom csak ott nő meg ekkorára, ahol nem fagy el télen). Szára többszörösen elágazó, idővel elfásodó. Hideg égövön télen levele, szára elfagy.
Levelei világos zöldek, szemben állók, 2,5- 5 cm hosszúak, 2-3 szorosan szabálytalanul szeldeltek.
Virágok fehérek, 5 szirmúak 1-2 cm átmérőjűek. Késő tavasztól kora őszig nyílnak. 5 porzót ínak neki, de szerintem sokkal több van.
Termés 3 osztatú kb 10 mm átmérőjű tok. Zöldből barna/naracs színűbe megy át. Csúcsán felreped, mind a 3 tasakban számos mag van.
Magok sötét barna/feketék, szögletesek, 3-4 mm hosszúak 1-2 mm szélsek. Jellegzetes illatúak.
A főgyökér elágazó, róla oldalgyökerek erednek. A gyökérzet áttelelhet. |
Magja:
4.
Argyreia nervosa / Hawaiian baby woodrose, Hawaii baby farózsa / |
Az Argyreia nervosa a Hajnalkafélékhez hasonlóan a Convolvulaceae család tagja, ezért nem meglepő, hogy sok külső jegyében hasonlít hozzájuk. A Hajnalka a kishugi, az Argyreia a nagyra nőtt nővér. Az Argyreia minden tulajdonságában legalább kétszerese a Hajnalkának.
Egyéb elnevezései: Baby Hawaiian Woodrose, Baby Woodrose, Cordon Seda, Coup D'Air, Elephant Creeper, Liane A Minguet, Liane D' Argent, Samudrasokh, Silver Morning Glory, Woolly Morning Glory.
Az Argyreia évelő kúszónövény. Ideális körülmények között akát 9-10 m magasra is megnől.
Levelei élénkzöldek, tényleg hatalmasak (mint két összeillesztett női tenyér), éles szélűek, szív alakúak. A levelek hátoldala hasonlóan a szárhoz apró szőrökkel fedett, amitől ezüstösen csillog. Bársonyos tapintatú. Spirálvonal mentén egyenként erednek a szárról. A levélnyél, szár találkozásánál új hajtások erednek.
A friss hajtások szára zöld, szőrös, a nyári meleg hónapokban havonta akár 30 cm-t is nől. Ha támasztékot talál feltekeredik rá. Az előző évi szárrészek elfásodnak, barna kérgük alakul ki.
Virágokat személyesen még nem láttam, de elég kép található róla a neten. A Hajnalkához hasonló, de szélesebb alapú, többnyire rózsaszín tölcséres szirma van.
A magok erős tokon belül fejlődnek ki. |
Magja:
Hf: Tudom most ez az anyag eléggé nehéz volt, de most már megtanultuk a különbözö illóolajokat, azokat a növényeket és állatokat, amik a főzetekbe kerülnek. Tehát vége egy anyagnak, és rossz hírt kell közölnöm: Egy hét mulva dolgozat. Tudom most sok mindenki úgy van vele, hát.... úgy is könnyű lesz.... + stb. De lessz benne egy kis csalás, úgyhogy tanuljatok!
ha szorgalmas vagy, van házi külön: Mik kerülhetnek szerinted még a főzetekbe? Mármint növények.....?
|